14 Temmuz 2014 Pazartesi

hintyagi.org olarak bu yağın elde edildiği bitki olan hint yağı bitkisi yani halk arasında kene otu olarak bilinen bitkiyi ve tohumlarını ele alacağımız ilk yazımıza başlıyoruz yazılarımızın hepinize faydalı olmasını umuyoruz.

Hint Yağı bitkisi


Anavatanı Hindistan olan bu bitkinin Latince adı (ricinus communis) olup sütleğengiller familyasına ait bir bitkidir. Akdeniz iklimin görüldüğü yerlerde doğal olarak bulunur ve ekim dikimi yapılarak ticari kullanımlı yağ çıkarılır. İki çeneklilerden, tropik bölgelerde, 8-10 m yüksekliğe ulaşabilen, çok yıllık, tohumlarından yağ elde edilen bir bitkidir. Türkiye de bu bitki genelde "kene otu" olarak bilinmektedir.

Çalı görünüşlü, otsu bir bitkidir. Bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilen hintyağı bitkisinin gövdesi kahverengi kırmızı arasında bir renk almaktadır. İlkbaharda açmaya başlayan eflatun, pembe, beyaz renkte çiçekleri, salkımlar halinde sürgün uçlarında bulunur ve kandile benzer. Tohum ve meyveler oluştuğu zaman ters bir üzüm salkımını benzer. 2 ile 3 cm (santim) görünümde kene tipindedir, dış kabuğu ise dikenlidir. Türkiyede kene otu denmesinin sebebi tohumlarının keneye benzemesindendir.

Hint Yağı Bitkisi Faydaları


Tohumlarından çıkarılan yağın yüksek oranda kullanılması (200 gr ve üzeri) toksikolojik etkiye sebep olur. Tohumları genelde yağ elde etmek için kullanılır. Hint yağı bitkisi tohumlarından elde edilen yağ, soluk sarı renklidir ve ağır kokulu bir yağdır. Alkol içerisinde kolaylıkla çözünür. Hint yağının hazmı zor olduğu için yemeklik yağ olarak kullanılmaz. Tıpta kullanımı yaygındır. Yağın bileşimini özellikle Ricinoleik asittir. Yağın ince bağırsaklar üzerinde müshil etkisi vardır. 15-30 gramlık miktarı kuvvetli müshil etkisi yapar. Zor ısındığından motor yağı olarak da kullanılır. Sanayide sabun ve boya yapımında, dericilik sektöründe, mürekkep yapımında, bebekler için pişik önleyici kremlerde de katkı maddesi olarak bulunur.


Hint yağı bitkisinin kendisinden elde edilen hint yağı dışında bir faydası yoktur, yandaki resimde gördüğünüz tohumlara benzer tohumlar elinize geçerse yemeyiniz.

Hint Yağı Bitkisi Zararları


Bu bitki zehirlidir. Bitki tohumlarından çıkarılan ricin maddesi oldukça zehirlidir. Ülkemizde bilinen adıyla kene otu ricin isimli zehri içerdiği için tüketilmemesi gerekir. Hint yağı bitkisinden elde edilen hiint yağından ricin maddesi ayrıştırılır


Hint yağı bitkisi yani halk arasında kene otu olarak adlandırılan yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız faydalandığınız bir yazı olmuştur. Sizler de değerli soru görüş ve yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorum yapıp paylaştığınız için teşekkür ederiz. hntyag
Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu eklenen en eski yazı

2 yorum: