20 Temmuz 2014 Pazar

hintyagi.org olarak sizin için hint yağının saç uzatma üzerine etkilerini anlatan bir yazı kaleme aldık, yazımızda hint yağı saç uzatır mı sorusunu cevaplayıp, hint yağıyla saç uzatma yöntemini aktaracağız. İyi okumalar.
 

Saç Uzatma

 

Bir çok kadın, boya, röfle, perma ve yanlış kuaför uygulamalarının kurbanı oluyor, kadınlar için önemli bir görsel öğe olan saçlar yanma ve yıpranma sonucunda zarar gördüğünde veya koparak döküldüğünde bu saçın daha hızlı uzaması için araştırmalara girişiliyor. Hızlı saç uzatmak için, sinameki ve turp kürleri badem yağı e vitamini kullanımından tutun da hızlı saç uzatıcı yağ ve losyonlara kadar, hatta zehirli olan entele otuna kadar bir sürü ürün ve metot kadınlar tarafından kullanılıyor. Peki saç olduğundan daha hızlı uzar mı?
 

Saç Nasıl Uzar

 

Saçlar saç derisinde bulunan kıl folikülleri tarafından saçlı deriye bağlıdırlar. Daha enteresan bir bilgi verelim saçlarımız vücudumuzda bulunan diğer tüylere göre daha hızlı uzar. Saçın ortalama uzama hızı günde 0,3 mm (milimetre) ile 0,5 mm arasındadır. Yani normal koşullarda, herhangi bir cilt ve metabolizma sorunu yoksa saçınız bir ayda 1 ile 1,5 cm  arasında uzamaktadır. Normal şarlardaki bu uzama olağan bir durumdur, tabi mevsimsel farklılıklar ve beslenme bu durumları değiştirebilir.
 

Hızlı Saç Uzatmak Mümkün Mü?

 

Bu sorunun pratikteki cevabı evet. Ancak mucizevi bir uzama mümkün değil, saçının mucizevi uzadığını düşünen ve iddia edenlerin büyük çoğunluğu placebo etkisi denen durumu yaşıyor. Yani bazı bakımlarla saçı daha hızlı uzatmak mümkün ama bu asla ayda 5-10 cm seviyesinde olamaz. Saçınızı ayda 3 cm civarında uzatabilirsiniz.
 

Hint Yağıyla Saç uzatma

 

Hint yağı içerdiği ricinoleic acid sayesinde saçların daha hızlı uzamasında etkilidir. Tek başına kullanılabileceği gibi diğer saç uzamasına yardımcı yağlar ve maddelerle karıştırılıp kullanılabilir. Size hint yağıyla yapılan bir saç uzatma yağı tarifi vereceğiz.

Malzemeler

30 ml hint yağı
30 ml kara üzüm çekirdeği yağı
10 ml biberiye yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml e vitamini
yarım çay kaşığı kükürt

Bütün maddeleri bir şişeye koyup iyice çalkalayın, duş almadan 30 dakika önce saç derinize yağı uygulayın. Yağı saç derinizden arıtmakta zorluk çekmemek için spreyli bir şişeye koyup, saç derinize sprey yardımıyla sıkarsanız uygulama kolaylığı olur ve yağ eşit dağılır. Ayrıca saçınızı yıkamadan evvel yani saçınıza su temas etmeden evvel şampuanı saç derinize uygularsanız yağın daha kolay arınmasını sağlarsınız.

Hint yağıyla saç uzatma yazımız burada bitiyor, siz de değerli görüş soru ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. hntyagsacbakimuzatma

0 yorum:

Yorum Gönder