25 Temmuz 2014 Cuma

hintyagi.org olarak bu yazımızda sizin için hızlı saç uzatmak için beslenmenin önemine değineceğimiz bir yazı hazırladık. Saçların hızlı uzamasında beslenmenin açık ara bir önemi var, bir çok insan bu durumun farkında değil, buna dikkat çekmek ve hızlı saç uzatmanıza yardımcı olmak için bu yazıyı yazdık iyi okumalar.

 

Beslenme ve Saç Uzaması

 

Saçını daha hızlı uzatmak isteyen bir çok insan ilk olarak saçını hızlı uzatabilecek maddeleri arıyor. Evet saçları daha hızlı uzatabilecek maddeler var ancak bu tek başına dışarıdan sürüldüğünde olabilecek bir durum değil. Saçınızı hızlı uzatmak için saç köklerine yapacağınız bakımın yanı sıra beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Çünkü saç kökleri dışarıdan ziyade içeriden beslenir, yani yediğiniz yiyecekler hızlı saç uzatmada oldukça kilit roldedir.

Saç ve tırnak gibi organlarımızın hem gelişiminde hem büyümesinde, çinko, demir, kükürt, gibi minerallerle, biyotin, niacin, pantotenik asit, e vitamini, c vitamini gibi vitaminlerin önemi bilinmektedir. o halde bu besinleri içeren yiyecekler tüketerek saçın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda bazı yiyecekleri sayacağız. bunlar beslenmenizde olması gereken ve saçınızı uzatmaya yardımcı olacak besinler.

Saç Uzatan Besinler


Saçlarınızın hızlı uzaması için gerekli olan mineral ve vitaminleri alabileceğiniz besinleri sizlere sayacağız, bu besinleri sayarken bazı yanlış bilgileri de düzeltmek gerekecek. Örneğin bütün insanlar portakal ve limon için c vitamini deposu sanarken gerçekte, c vitamini açısından çok da zengin maddeler değiller.

B Vitamleri İçin Gerekli Besinler


Biyotin ( b7 H vitamini) : badem, fındık, tavuk ciğeri, tavuk yumurtası

Niacin (b3 vitamini) : ton balığı, tavuk eti,

pantothenic acid (b5 vitamini) : yoğurt, fındık, karaciğer
 

C Vitamini İçin Gerekli Besinler

 

Ascorbic Acid (c vitamini) : kuşburnu, taze kırmızı biber, maydanoz
 

E Vitamini İçin Gerekli Besinler

 

Tocopherol (E vitamini) : Badem, Fındık

 

Çinko İçin Gerekli Besinler

 

Zinc : midye, kabak çekirdeği, kırmızı et, badem
 

Demir İçin Gerekli Besinler

 

İron : ıspanak, kuru üzüm, balık, mercimek
 

Kükürt İçin Gerekli Besinler

 

Sülfüre: turp, havuç, sarımsak
 

Potasyum İçin Gerekli Besinler

 

Potassium : Mantar, mercimek, yoğurt, havuç
 

Silisyum İçin Gerekli Besinler

 

Silisyum: turp, sarımsak, domates
 
Yukarıda saç köklerini besleyen ve saçın daha hızlı uzamasını sağlayan besinleri yazdık, günlük olarak bu besinleri tüketirseniz saçınızın daha sağlıklı olmasını ve hızlı uzamasını sağlarsınız. Bunun için size bir tüketim önerisinde bulunalım.

 

 Kahvaltıda Yenilecek Besinler

 

Yeteri kadar turp ve havucu rendeleyin, taze kırmızı biber ve maydanozdan yeteri kadarını doğrayıp salata kabına ilave edin ardından bir ton balığını ilave ettiğiniz salatanıza limon ve zeytinyağı dökerek tüketebilirsiniz.
 

Öğlen Yemeğinde Yenilecek Besinler

 

Öğlen yemeğinden önce, 5 adet fındık 5 adet badem, yarım avuç kabak çekirdeği ve yarım avuç kuru üzüm tüketin, böylece hem daha tok olacaksınız hem de bu besinlerdeki mineralleri daha iyi sindireceksiniz. Öğlen yemeğinden sonra yarım kase yoğurt tüketin.
 

Akşam Yemeğinde Yenilecek Besinler

 

Mercimek, kuru nohut, bezelye gibi baklagilleri özellikle tavuklu olarak pişirin, böylece tavuk etinden daha fazla yararlanmış olacaksınız. Akşam yemeğinden sonra 1 diş sarımsak tüketin.
 
Bu besinlerin tüketimi sonucu saçlarınız için gerekli vitamin ve mineraller bünyenize girmiş olacak, böylece artık saç uzatmaya hazırsınız demektir. Saç uzatmak için beslenmenin temel şartlardan birisi olduğunu unutmayın ve sakın hafife almayın.
 
Saç uzatma için gerekli vitamin ve mineralleri yukarıda saydık. Tekrarlıyoruz, beslenme bu noktada oldukça hayati bir konu.
 
Hızlı saç uzatmak için beslenme yazımız burada bitiyor, siz de soru ve görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bize iletebilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorum yaptığınız ve paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili olarak saç nasıl uzar yazımıza bakabilirsiniz.hntyagsacbakimuzatma

4 yorum:

 1. hızlı uzamasın diye bir çözüm yok mu acaba.

  YanıtlaSil
 2. Beslenmenin saça etkisi olduğunu bilmezdim. Yazı için sağolun. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oldukça etkilidir, beslenme önemli, saç için de önemli. mesela link ile sitenizi beslemek gibi, ama iyi besinler tüketin

   Sil