26 Temmuz 2014 Cumartesi

hintyagi.org olarak saç uzatmak isteyen insanların saçlarına nasıl bakması gerektiğini bilmediğini gözlemledik. Bu nedenle sizin için saç uzatmak isteyenlerin yapması gereken saç bakımı yazısı hazırladık. Yazımızda saç uzatırken saç deriniz ve saçlarınıza nasıl bakım yapmanız gerektiği, saçlarınızı kurutma ve tarama şekilleri, kullanmamanız gereken kozmetik ürünler ve duş aldıktan sonra yapılacak bakımları anlatacağız iyi okumalar.
 

Saç Uzatırken Yapılacak Bakımlar

 

Saçların hızlı uzaması kadar uzarken kırılarak kopmaması da lazım, yani saçlarınız ne kadar bakımlı olursa, sizi o kadar çekici kılacaktır. Genelde uzun saç ve bakımlı saçlara insanlar özenir, kimse kadayıf gibi hacimsiz sönük ama uzun bir saç istemez. Bu noktada saçınıza yapmanız gereken bakımlar ve kullanmamanız gereken kozmetikleri anlatacağız. işe kullanılmaması gereken kozmetik ürünlerle başlayalım.
 

Saç Uzatıcı Şampuan

 

Piyasada saç uzattığı iddia edilen bazı şampuanlar bulunmakta, ancak bunların saçı uzattığına dair hiç bir veri bulamazsınız, çünkü kadınların bu zaafından yararlanan bazı kişi  ve şirketler ürün satabilmek için bu tarz şeyler pazarlıyorlar.
 
Saçınızda en çok 2 dakika duran bir köpüğün saçınızı uzatmasını beklemek en açıkça saflıktır. Bir başka örnekse forum sitelerinde dolaşan şehir efsaneleri, sarımsaklı şampuanların saç uzattığı iddiaları var, ayrıca şampuana sarımsak koymak saçı uzatır gibi bilgiler yayılıyor. Saç uzatan bitkiler yazımızda sarımsağın kükürt içerdiğini ve saçı uzatabileceğini belirtmiştik. ama sarımsaktaki kükürdün %0,1 olduğunu bunun şampuana ilave edildiğinde binde birlere denk geldiğini düşünürseniz bu mümkün değildir. 
 
Zaten sarımsak saç dökülmesini önler temalı uyanık girişimciler sarımsaklı şampuanların tanıtım ve pazarlamasını yapıyorlar. Sarımsağın saç uzattığı bilgisine vakıf insanlar da ya sarımsaklı şampuanla ya şampuana sarımsak koyarak bunu sağlamaya çalışıyorlar ama boş bir uğraşı tekrar söylüyoruz, kafanızda 2 dakika duran bir köpük ne saçınızın dökülmesini durdurur ne de saçınızın uzamasını sağlar. Aksini iddia edenler placebo etkisine maruz kalmış insanlar. Zaten bilimsel akademik çalışmalar saf sarımsak üzerinedir.
 
Bir diğer saç uzatma efsanesi, şampuana doğum kontrol hapı ilave etmenin saçı uzatacağı üzerine. Forumlarda ve bloglarda dolaşan bir bilgi bu ama bir allahın kulu da çıkıp şu doğum kontrol hapını ilave ettim dememiş, yüzlerce doğum kontrol hapı olduğu düşünülürse uzattığını varsaysak bile hangisinin uzatacağını bilemeyiz. Kaldı ki kükürt, niacin c vitamini b5 vitamini içeren bir doğum kontrol hapı olmayacağına göre bu tarifte bir şehir efsanesi. Peki neden hakkında bu kadar çok yazı var derseniz, tek cevabı internet reklamcılığından para kazanmak isteyen bazı insanlar hazırladıkları bloglarda bu ve bunun gibi ipe sapa gelmez şeyleri kes kopyala yapıştır kullanarak yazı haline getirip yayınlıyor. Google adsense den alacakları 2 kuruş para için insanları yanlış bilgilendirip yönlendiriyorlar.
 
Peki saç uzatan şampuan mümkün mü? aslında hem evet hem hayır, kükürt niacin, b5 ve c vitamini içeren bir şampuan yapılırsa mümkün ama o da çok kısıtlı bir etki gösterir. Ancak yapılan şampuan kükürtten kaynaklı çok kötü kokar, c vitamini ise çabuk bozulur, bozulmayan formları var onlar ise çok pahalı ve şampuana yeterince koymazlar bu yüzden bu hayali bir kenara bırakın.
 
Eğer bir şampuanın saçınızı uzatmasını istiyorsanız yabancı kaynaklarda "sulfat free" olarak geçen sülfatsız şampuanları kullanın, bu şampuanlar sls içermediği için kıl köklerine zarar vermezler, ayrıca saç derisini arındırmazlar. Saç derinizde bulunan yağın saçınızın uzaması için çok değerli bir yağ olduğunu gerek yerli gerekse yabancı kaynaklardan okuyabilirsiniz. İşte sülfatsız şampuanlar bu yağı saç derisine zarar vermeden arıtır. O yüzden sülfatsız şampuanlar işinize yarayacaktır. Ayrıca sülfatsız şampuanlar silikon (dimethicone) içermez, bu da saç derinizi kaplamayacağı için saçınızın daha hızlı uzamasını sağlar.

 

Dimethicone İçeren Ürünler

 

Özellikle yabancı kaynaklarda çok sıkça denk geldiğimiz bir konuydu dimethicone yani silikon. Bir çok blog ve forumda silikon (dimethicone ) içeren ürünlerin saç dökülmesi yaptığı ve saç uzamasını yavaşlattığı yazıyordu. Peki nedir dimethicone,  bir sürü türevi olan kimyasal silikon yağı olarak bilinen bir kozmetik hammaddesi. Saç bakımında özellikle fön spreyleri, saç yumuşatıcı spreylerde bulunur, hani üstü farklı altı farklı duran şu şişelerde satılan renkli sıvılardan bahsediyoruz. Bu hammadde saçı kaplayarak saçı daha yumuşak yapar. Yabancı forumlarda silikonun çok korkulması gereken bir hammadde olmadığı ancak sata birikiminin de önlenmesi gerektiği üzerine sıkça durulmuş.
 
Aslında konumuz saç uzatma olduğu için dimethicone içeren saç ürünlerinin özellikle saç diplerine sürülmemesi gerektiğini belirtelim bizde, saç diplerine silikonlu şampuan ve saç kremlerini, saç derinize sürmeyin, saç derinizde silikon yani dimethicone kullanmamanın saçınızın uzamasına olumlu etkileri olduğunu düşünüyoruz. Silikonları saç boylarınızda kullanabilirsiniz, tekrar söylüyoruz, saç diplerinize silikonlu ürünler uygulamamak sizin için yararlı olacaktır. Ancak silikon için bahsedilen bir diğer konu silikone saçınıze de uzun vadede saç sorunlarınızı çözülmez hale getirdiği ve sürekli daha kuvvetli silikonlarla beslemek gerektiği yönündeydi. Bu yüzden saç uzatmak için silikon (dimethicone) içeren ürünlerden uzak durmanız sizin faydanıza, ancak dimethicone içeren ürünleri kesinlikle saç derinize sürmeyin.
 

Kırılan ve Kopan Saçları Önleme

 

Saçlarınız normal hızında uzasa bile, saç kırıkları ve cansız saçların koparak dökülmesi, saçınızı uzatırken karşılaşacağınız en büyük engellerin başında geliyor. Bu durumu engellemeniz saçlarınızı sağlıklı ve bakımlı olarak uzatmanız için elzem. Saçlarınıza bakım yağları ve bazı vitaminler kullanarak yapacağınız maske sayesinde saç tellerinizin ihtiyaç duyduğu neme kavuşmasına ve zaman içinde oluşan hasara karşı saç tellerinizi besleyebilirsiniz. Bunun için kullanmanız gerekenler, Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, bal, gliserin, evitamini, b5 vitamini (panthenol). Bu konmudada sizi uyaralım, forum siteleri ve özellikle bloglarda hatta kimi gazetelerin sayfalarında ipe sapa gelmez bitki adları otlar ve su isimleri yazılmış, bir çoğunu okuyup ne işe yarayabilir diye araştırıyoruz, ama sonuç kocaman zaman kaybı. Saç tellerinizin keratinden oluştuğunu ve cansız olduklarını unutmayın, hasar gördükten sonra onarmanın çok zor olduğu bir yapı.
Kopmalara karşı saç bakım maskesi malzemeleri
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı jojoba yağı
 • 1 çay kaşığı hint yağı
 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı gliserin
 • 1 çay kaşığı b vitamini
 • 1 çay kaşığı e vitamini
Malzemeleri karıştırın geceden saçınızın boylarına iyice yedirin, bir bone yardımıyla kafanızı sarın ve sabah kalkar kalkmaz saçınızı yıkayın.
 

Yıkadıktan Sonra Saç Bakımı

 

Pek çok insan saç uzatmak için saçına süreceği bazı maddelerin yeteceğini, düşünüyor, oysa saçınıza zarar veren ana unsurlar çoğu zaman sizin saçınıza bakım yaptığınız zaman olan şeyler, örneğin düzleştirici maşalar, tarak ve fırçalar, fön makineleri, hatta sentetik yastık kılıfları. İşe ilk başta bir kaç şehir efsanesini yıkarak başlayalım.

 

Elma Sirkesi Saç Uzatma

 

Bir çok kaynakta elma sirkesi ile durulanan saçın daha hızlı uzadığı yazıyordu, araştırmalarımız sonucu bunun gerçek olduğunu gördük. Peki elma sirkesi saçı nasıl uzatıyordu. Elma sirkesinin içinde bulunan asetik asit ve malik asit sayesinde, saçlarınızın uzamasına yardımcı olduğu gibi saç derisine de faydalı bir şey bu. Yukarıda şehir efsanesini yıkacağız demiştik, evet ph 5,5 şehir efsanesini yıkalım önce. Genelde kozmetik ürünler satılırken, 5,5 ph olduğu söylenir, ve o ph da kozmetik ürünler üretilir, örneğin herhangi birinize bu saç kreminin ph' 4 desek almak istemeyebilirsiniz. Çünkü şartlandırıldığınız ph 5,5 dur, ancak bütün saç kremleri 3,5-4,5 ph ile üretilirler mesela. İnsan cildinin ph'ı 4-7 arasında değişir ve saç telleriniz 4-6 arasındaki bir ph a sahiptir. Yani ph 5,5 bir şampuan şehir efsanesidir kullanmak size artı bir fayda sağlamaz. Çünkü musluktan akan suyun ph'ı 7-8 arasında oluyor genelde.
 
Yani saçınıza sürdüğünüz şampuanın ph derecesine kutsiyet yükletilen tüketici, musluktan akan suyun ph'ını hiç umursamaz. Ayrıca musluk suyunun içerdiği kireç klor vb. maddelerin saçlar ve saç derisi üzerindeki etkisi oldukça olumsuzdur. Saçınız çok dökülüyorsa, ve kuruyup kopuyorsa bunun en büyük payı musluk sularıdır. Peki ne yapacaksınız, işte elma sirkesi tam da bu noktada devreye giriyor.
 
Bir maşrapa damacana suyunun içerisine 1 su bardağı elma sirkesi döküp dilerseniz içine ekstra 3-4 damla lavanta yağı ve 1 çay kaşığı laktik asit te atabilirsiniz, daha faydalı olur ama sadece elma sirkesi de yeter. Bu hazırladığınız bir maşrapa suyu, duş aldıktan hemen sonra saç derinizden saçlarınıza dökeceksiniz. Böylece malik ve asetik asitler hem saç deriniz ve saçlarınızdaki ph ı dengeleyecek, hem de saç derisi ve saçların üzerinde kireç ve klorun olumsuz etkilerini kıracaktır. Böylelikle saçlarınızın dökülmesini engelleyip hızlı uzamasına yardımcı olurken, bir çok saç derisi problemini de ortadan kaldıracaksınız.
 

Saç Kurutma

 

Saçlarınızı pamuklu bir havlu yoluyla fazla suyunu ve nemini iyice aldıktan sonra fön makinesini en az 20 cm gibi bir uzaklıktan 45 derece açıyla tutarak 1-2 dakikayı geçirmeyecek şekilde kurutmanızda fayda var. Saçlarınızı tamamen kurutmak size fayda değil zarar sağlar, saçlarınızda biraz nem kalması bir sorun oluşturmaz. Ayrıca saç kurutma makinesini mümkün mertebe kullanmamaya dikkat edin.
 

Saç Düzleştiriciler

 

Saç düzleştirici maşalar vb. ürünleri hayatınızdan biran evvel çıkarın, çünkü saça yüksek derece ısı uygulamak iyi bir şey değil. Saçlarınızın koparak dökülmesinin en büyük sorumlusu gene bu saç düzleştirici maşalardır.
 

Saç Tarama

 

Saçlarınızı plastik veya metal tarak ve fırçalarla taramayın, bu malzemelerden yapılmış tarak ve fırçalar saçınızı elektriklendireceği için saçınıza zarar verir, saçınızı tarakken tahta veya kemik taraklar ve fırçalar tercih edin. Ayrıca bu noktada bir başka bilgi, yastık seçimidir, polyester veya ipekli yastık kılıfları yerine %100 pamuku yastık kılıfları tercih edin saçlarınızdaki elektriklenmeyi önler.

Saç uzatmak için yapılması gereken bakımlar konusunda yazdıklarımız burada bitiyor. Konuyla alakalı olarak saç uzatma kürü yazıma bakabilirsiniz.  hntyagsacbakimuzatma

1 yorum:

 1. Hint yağını hiç denemedim ama yinede sadece deneyip görmek için almayı düşünüyorum..

  YanıtlaSil