21 Temmuz 2014 Pazartesi


hintyagi.org olarak bu yazımızda size saç uzamasına yardım eden yağları anlatacağız. Saç uzamasına yardım eden yağların genel özellikleri nelerdir, ne işe yarar gibi incelemeler olacak, iyi okumalar.

 

Saç Uzamasına Yardımcı Yağlar

 

Bazı bitkisel yağların saç köklerini besleyerek saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu biliniyor. Ancak ülkemize has bir durum olsa gerek bilgiler ya çok kısıtlı ya manipülasyon amaçlı bilgiler. Mucizevi saç uzatma vaatleri, kes kopyala yapıştır bilgiyi yayan blog siteleri ve çeşitli denemelere çılgınca girişen forum yazıları okuduk.
 
Özellikle belli bilgiler, çok fazla yayılmış ve sırf online reklamcılıktan para kazanmak adına yazıları kes kopyala yapıştırla yayan bir sürü bloğa rastladık. Bir diğer olgu ise o bloglarda okuduklarını deneyimleyip paylaşan bloggerlerdi, onlar işin en masum kısmı çünkü çoğu gerçekten araştırmış ve sonuçlarını deneyip paylaşmışlar. Bir diğer kesimse forumlarda yönlendirme yapanlar ki belli bir ürüne yönlendirme maksadıyla bir sürü blog yazılmış. 
 
Sizin için yerli ve yabancı bir çok kaynağı taradık, yerli kaynakların durumu yukarıda açıkladığımız gibi, yabancı kaynaklar ise daha sağlıklı bilgiler içeriyor, beslenmenin önemine saç derisi bakımına dair bilgiler var. Aramalarda "hair grow faster" ve "hair grow faster oils" kelimelerinde yoğunlaştık. İşte öğrendiklerimiz.
 

Hint Yağı

 

Bir çok kaynak saç uzatmada kullanılabilecek en güvenli yağ olarak hint yağını gösteriyor, çünkü bu yağın yapısında "ricinoleic acid" var ve diğer yağlardan ayrıştırıcı en büyük özelliği bu. Hint yağının saç uzatıcı etkisi için özellikle gece kullanılması ve sıcak yağ bakımı yapılması gerekiyor.
 

Biberiye Yağı

 

Uçucu bir yağ olan biberiye yağının saç derisinin florasını düzenlediği ve saç derisinde kan dolaşımını arttırdığı bilinen bir yağdır. Gerek saç derisindeki dolaşım artışı gerek diğer özellikleri biberiye yağını saç uzatmada kullanılabilecek iyi bir yağ yapıyor.
 

Lavanta Yağı

 

Lavanta yağı uçucu bir yağ, lavanta tohumlarının kaynatılmasıyla elde edilen lavanta suyundan çıkarılan bir yağ. Hoş kokusu anti mantariyel özelliği sayesinde oldukça sık tüketilen bir başka yağ. Saç derisinde anti bakteriyel ve dolaşım arttırıcı etkileri nedeniyle iyi bir saç uzatma yağı görevi görüyor.
 

Kara Üzüm Çekirdeği Yağı

 

Yoğun anti oksidan özelliği ve güçlü vitaminel yapısıyla saç kökleri için besleyici bir yağ kara üzüm çekirdeği yağı, yabancı sitelerde adından sıkça bahsedilmiş bir yağ, saç uzatma noktasında işe yarayan bir yağ.
 

Avokado Yağı

 

Avokado yağı çok iyi bir saç uzatıcı yağdır. yapısında bulunan A, B3, B5 ve C vitaminleri sayesinde saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Ülkemizde pek bilinmese de yabancı kaynaklarda adından oldukça sık söz edilmektedir.
 

Jojoba Yağı

 

Ülkemizde pek bilinmese de ve orjinalini bulmak zor olsa da jojoba yağı oldukça kaliteli bir saç bakım yağı, onu diğer yağlardan ayıran en önemli özelliği yapısındaki yağ asitlerinin diğer tohum yağlarından farklı olması. İçerdiği "Eicosenoic Acid", "Docosenoic Acid", "Docosdienoic acid", "Godoelic Acid" bu yağı diğer yağlardan ayrıştırıyor, insan derisine yakın yapısı ve onarıcı besleyici özellikleri bilinen jojoba yağı iyi bir saç uzatıcı yağ.
 
Bu yağlar haricinde ülkemizde çok sık telaffuz edilen ve kullanılan badem yağının kıl köklerini besleme etkisi olsa da uzatmaya aman aman bir etkisi olduğunu düşünmüyoruz, zaten ybancı kaynaklarda daha çok saçları beslemekte kullanılması önerilmiş, uzatıcı bir etkisi söz konusu değil. yılan yağı diye çok fazla yazı okuduk, böyle bir yağ yok, tamamen üçkağıtçıların uydurması ve daha enteresanı ABD de üçkağıtçı yerine yılan yağı tüccarı bir deyim olarak kullanılıyor. Susam yağı bazı yabancı kaynaklarda geçiyor ama bunun nedeni saç uzatma için hazırlanan bazı yağlarda baz olarak kullanılmış olması, ancak saç uzamaya etkisi olabilecek bir yağ gibi durmuyor.
 

Saç Uzatıcı Yağ

 

Bu araştırmalar ve bilgiler ışığında saç uzamasına yardım edecek bir yağ tarifi de biz  verelim istedik. Yağ tarifinde yağlardan hariç çinko oksit var, çinkoyu neden kullandığımızı bir sonraki yazımızda açıklayacağız.
Malzemeler
  • 30 ml hint yağı
  • 30 ml kara üzüm çekirdeği yağı
  • 30 ml jojoba yağı
  • 20 ml avokado yağı
  • 10 ml biberiye yağı
  • 10 ml lavanta yağı
  • 10 ml e vitamini
  • yarım çay kaşığı çinko oksit
  • 1 gr kristal menthol

Bütün yağları fısfıslı  bir şişeye koyup iyice çalkalayın, duş almadan yarım saat önce saç derinize uygulayın. Yağı her kullanımdan önce çalkalayarak kullanın.

Saç uzatan yağlar yazımız burada bitiyor, siz de görüş soru ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla iletebilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.
hntyagsacbakimuzatma

0 yorum:

Yorum Gönder