20 Temmuz 2014 Pazar

hintyagi.org olarak bu yazımızda sizin için hızlı saç uzatma konulu bir yazı hazırladık. Saç daha hızlı nasıl uzar sorusuna cevap veren yazımız için iyi okumalar.
 

Saç Nasıl Uzar

 

Saçlı deride bulunan saç kökleri anojen, katojen ve telojen olmak üzere üç evre geçirirler. Anojen evre olgunlaşma evresidir ve saçlarımız bu evrede uzarlar. Normal bir insanın saçı anojen evresinde 1 ila 1,5 cm uzamaktadır. Bu uzama koşulları beslenme, stres, iklim şartları ve saça uygulanan maddelere göre değişiklikler gösterebilir.
 
Saç uzatmak isteyenler saçlarına uyguladıkları bazı ot ve yağlardan mucizevi sonuçlar bekleyip medet umsa da aslında gerçek biraz farklıdır. Saçlarımız bir çok etmene bağlı olarak uzadıkları için, daha hızlı saç uzatmak isteyenler çeşitli şeylere dikkat etmeleri gerekmektedir. Peki nedir bunlar. Aşağıda sayacağımız maddeler saçınızı daha hızlı uzatmak için dikkat etmeniz gerekenleri aktarıyor, şimdilik kısa bir özet geçeceğimiz bu konuları daha detaylı yazılarla aktaracağız.
 

Saç Uzatmada Beslenme

 

Saçlarımızı oluşturan kıl kökleri vücudumuzun bir organizması oldukları için dengeli beslenme onlar için çok önemlidir. Eğer demir eksikliği, biyotin veya çinko eksikliği gibi bir takım beslenme sorunlarınız varsa saçlarınızın uzama hızı yavaş olur. Hızlı saç uzatmak için beslenme önemlidir, özellikle çeşitli vitamin ve mineraller sağlıklı saç kökleri ve telleri için hayati önemdedir.
 

Saç Derisi Bakımı

 

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız saç derinize bakım yapmalısınız. Çeşitli forum ve bloglarda bazı bitkiler (sinameki, entele, turp) ve bazı yağlar (hint, badem, lavanta) tavsiye edilmektedir. bir çoğu doğru olmakla birlikte bu bakımları periyodik olarak yapmakta fayda vardır. Yani sürer sürmez saçınızın uzamasını, geceden sabaha rapunzel olmayı beklemeyiniz.
 

Saç Uzatmak İçin Kozmetiklere Dikkat

 

Saçlarınıza uyguladığınız kozmetik ürünlerin saçlarınıza zarar vereceğini hiç düşündünüz mü? kesin düşünmüşsünüzdür, senelerdir ortadan kalkmayan saç problemlerinin bizzat nedeni gene bu kozmetik ürünlerdir. Özellikle silikon içeren ürünler saç uzama hızınızı azaltır. İçeriğinde "dimethicone" geçen ürünler ki genelde saç spreylerinde, şampuanlarda, kremlerde, köpüklerde sıkça kullanılır saç uzama hızını düşürür. Yani saçınızı yumuşacık yapan bu silikonlu maddeleri saç derinize uygulamaktan kaçının. Ayrıca SLS içeren şampuanlar kuvvetli temizleyiciler oldukları için saç köklerinize zarar verirler, saçı daha hızlı uzatmak için sülfatsız şampuanlar tercih edin.
 

Saç Bakımı

 

Saç diplerinize gerekli özeni gösterseniz bile saçlarınıza yeterli bakım yapmazsanız saçlarınız koparak dökülürler bu da saçlarınızın uzamaması anlamına gelir. Saçlarınızı plastik ve metal taraklarla taramamaya özen gösterin, bu taraklar saçlarınızdaki elektiriklenmeyi artıracaktır. Ayrıca fön makinelerinin yüksek ısıda olmaması gerekiyor, saç maşası vb. ise tamamen unutun zaten. Saçlarınızı uzatmaya karar verdiğinizde saçlarınızı boyatmayı aklınızdan çıkarın. çünkü boyalar gerek saç derisi gerekse saç telleri üzerinde çok olumsuz etkileri vardır.
 

Stres ve Saç Uzaması

 

Stresin saç döktüğünü bir çoğumuz biliriz; ancak bir diğer konu stres saçların uzamasını engeller, o yüzden stresten uzak durunuz. Ayrıca uyku düzeni saç uzamasında oldukça etkilidir. Daha hızlı saç uzaması için daha az stresli ve düzenli uyku önemli.
 
Bunlar çeşitli üst başlıklar, ilerleyen yazılarda daha detaylı anlatacağımız gibi, saç uzatmak sadece bir iki ürünle mümkün olan bir şey değil, bütünlüklü bir strateji istiyor. Eğer saçlarınıza genel anlamda iyi bakarsanız daha hızlı uzadıklarını görürsünüz. KOnuyla alakalı olarak saç uzatma kürü yazıma bakabilirsiniz.
 
Saç uzatma yazımız burada bitiyor, sizde soru görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorum yaptığınız ve paylaştığınız için teşekkür ederiz.hntyagsacbakimuzatma

2 yorum:

  1. ya süper bilgiler bunlar çok teşekkür ederim size. bende bu yöntemleri deneyeceğim. ama aklıma bir şey takıldı. madem saçların uzaması bu kadar detay istiyor o halde bu saç uzatıcı ürün diye satılanların hepsi yalan mı yani uzadığını söyleyen insanlara ne diyeceğiz.

    YanıtlaSil
  2. genellikle saç uzatmaya çalışan insanlar oldukça fazla yöntem deniyor ve madde uyguluyorlar saçlarına, saçlar normal olarak uzuyor ama bunu mucize diye ürüne atfedenler de var, çeşitli ürünleri satmak için özellikle internet platformlarında bazı bilgileri yaymaya çalışanlarda oluyor. ama insanlar saçlarına bakım yaptıklarında bu saçlar uzar, daha hızlı uzatmak mümkün ama butek başına bir ürünle olacak iş değil, hele hele sarımsaklı şampuanlar, şampuana doğum kontrol hapı koymalar falan bu şekilde uzatma tam anlamıyla şehir efsanesi saç uzatan şampuanlar ise gerek vaat gerekse ürün tanıtımı tomas taw gibi ünlü kuaförlerin adını izinsiz kullanmalarla gösteriyor ki bu işin aslı astarı yok :)

    YanıtlaSil